Galeria Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II

Galeria

Kiedy Józef Jachymiak tworzył dla Kaplicy Witkiewiczowskiej stacje Drogi Krzyżowej na szkle, nie przypuszczał, że wkrótce powstanie tu prawdziwa galeria szklanych obrazów. Stało się tak w 1988 roku, kiedy powstała galeria Religijnej Sztuki Ludowej imienia Jana Pawła II.

W kaplicy na Jaszczurówce można podziwiać nie tylko piękno zakopiańskiej architektury. W podziemiach budynku funkcjonuje bowiem corocznie Galeria Religijnej Sztuki Ludowej, w której w okresie wakacyjnym prezentowane są obrazy malowane na szkle, stanowiące specyfikę podhalańskiej sztuki ludowej pielęgnowanej po dziś dzień.

Każdego lata Galeria Religijnej Sztuki Ludowej prezentuje obrazy malowane na szkle o treści religijnej. Od początku prowadzą ją klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów z Lublina. Pomysłodawcą zorganizowania galerii szklanych obrazów w Kaplicy Witkiewiczowskiej był kleryk Jarosław Gamrot, dzisiaj ksiądz-marianin.

W galerii swoje prace wystawiają najznakomitsi twórcy podhalańskiego malarstwa na szkle: Ewelina Pęksowa, Władysław Walczak-Baniecki, Zdzisław Walczak, Jan Bachleda-Zołnierczyk, Janina Jarosz, Jolanta Pęksowa, Barbara Baniecka-Dziadzio, Zofia Fortecka, Anna Słowińska-Stopka, Magdalena Fortecka, Jan Fudala, Stanisław Wyrtel, Anna Madeja, Anna Pitoń-Bachleda, Piotr Piotrowski, Jan Kosiński. Wojciech Bachleda-Żołnierczyk. Niektórzy z nich przyczynili się w latach sześćdziesiątych do odrodzenia zakopiańskiej sztuki malowania na szkle, a zamiłowanie do niej wszczepili młodszemu pokoleniu. Dzięki temu malarska twórczość ludowa jest w Zakopanem znów trwałym zjawiskiem artystycznym.

Wystawy w galerii mają charakter tematyczny. Artyści każdego roku dostosowują swoje prace do myśli przewodniej ekspozycji. Do ciekawszych tematów dotychczasowych wystaw można zaliczyć: “Madonna w podhalańskim malarstwie na szkle”, “Krzyże podhalańskie”, “Święci Pańscy”, “Aniołowie Pańscy”, “Życie Maryi”, “Tajemnice różańcowe”, “Bohaterowie Starego Testamentu”. Jak łatwo dostrzec, tematyka współczesnego malarstwa na szkle staje się coraz bogatsza.